Multigrain
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1163kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1163kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.7g |
| Saturated Fat | 0.9g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 16.071428571428573% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.1% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | 0 |
| Sodium | 203.6mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 203.6mg |
| Sugars | 0.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Asda Yorkshire Puddings (Similarity score: 15.07)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 17.63)
- Nature's Promise Organic Traditional Hummus (Similarity score: 22.10)
- Auchan Filets De Poulet (Similarity score: 22.63)
- Pate Fillo Fillo (Similarity score: 24.12)
- Ma P'tite Boîte De Crêpes Au Chocolat (Similarity score: 26.03)
- Skogaholm Carlssons Fyrkant (Similarity score: 26.34)
- Filets De Maquereaux (Similarity score: 27.12)
- Becel Becel Light (Similarity score: 27.15)
- En Mode Créole Bouchons Porc Combava (Similarity score: 27.34)
- Followfish Makrelen Filets In Bio Olivenöl (Similarity score: 27.44)
- Alkhyam Bakery Pocket Whole Wheat Pita Bread (Similarity score: 27.59)
- Garden Hamburger Buns (Similarity score: 27.61)
- Becel Becel Light (Similarity score: 27.72)
- Delicest Ruoka Fraiche (Similarity score: 27.73)