Fettuccine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1159kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1159.0kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 3.6144578313253 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.61 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 10.843373493976g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.84g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0.0% |
| Saturated Fat Value | 0.0g |
| Score | -3 |
| Sodium | 216.86746987952003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 216.9mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pita Bread & Lebanese Pita Sanabel Bakery, Fresh Pita Bread, Whole Wheat Pocket Pita (Similarity score: 7.02)
- Alkhyam Bakery Pocket Whole Wheat Pita Bread (Similarity score: 9.31)
- En Mode Créole Bouchons Porc Combava (Similarity score: 11.68)
- Buitoni Angel Hair (Similarity score: 13.03)
- Entertainment Production House Inc My Bread, Gluten Free Flat Bread Pita (Similarity score: 22.03)
- Pate Fillo Fillo (Similarity score: 25.17)
- Asda Yorkshire Puddings (Similarity score: 26.80)
- Burrata (Similarity score: 27.82)
- Pain Sans Gluten Le Granola (Similarity score: 27.99)
- Kenyer Kenyer, Italian Seeded (Similarity score: 29.80)
- Tong Yeng Industrial Co Ltd Tong Yeng, Chunk White Tuna In Oil (Similarity score: 29.90)
- Free From Gluten Free From Gluten Pizza Base (Similarity score: 29.90)
- Villa Gusto (Similarity score: 30.47)
- Wood Smoked Tofu Sausages (Similarity score: 30.49)
- Multigrain (Similarity score: 31.18)