Findus Dagens,Findus Findus Dagens Fish & Chips
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 2.6 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 14 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 14 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 5.2g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.2g |
| Saturated Fat | 3.9g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 26% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 26% |
| Saturated Fat Value | 3.9g |
| Score | 2 |
| Sodium | 188mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 188mg |
| Sugars | 1.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nat & Vie,marque Repère Panés Gourmands Recette Libanaise (Similarity score: 21.81)
- Tortellini Boeuf (Similarity score: 21.83)
- Mommy Mommy's Meal (Similarity score: 24.27)
- Bistro Protein Snack Break (Similarity score: 24.52)
- Brandenburger Hefeklöße (Similarity score: 25.72)
- Broccoli Salad (Similarity score: 26.32)
- Mejillones Escabeche Gigantes 15 20 Piezas (Similarity score: 30.52)
- Lance Cookie Sandwiches Peanut Butter Nekot (Similarity score: 30.92)
- Crustarmor Rillettes De Sardine À La Créole (Similarity score: 31.36)
- Harvest Basket Curly Fries (Similarity score: 31.49)
- Frankly Fresh Artisan Style Chunky Potato Salad (Similarity score: 31.73)
- Portillo Pan Rústico Cortado (Similarity score: 31.77)
- Food For Life, Food For Life Baking Co Inc Food For Life, Genesis 1:29, Sprouted Whole Grain English Muffins (Similarity score: 31.86)
- Perrin Ravioli (Similarity score: 31.92)
- Harvest Basket Curlies (Similarity score: 32.47)
Ingredients List
- Vegetable
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)