Toupargel Bûche glacée crème brûlée
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 845kj (202 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 845kj (202 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.2g |
| Saturated Fat | 7.5g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 76.53061224489795% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 76.5% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 14 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cremissimo Cremissimo Nogger (Similarity score: 6.13)
- Casino Bûche Glacée Saveur Crème Brûlée (Similarity score: 7.78)
- Bûche Glacée Saveur Crème Brûlée (Similarity score: 12.73)
- Philippe Faur Glaces Artisanales Noix De Coco (Similarity score: 12.97)
- Carrefour Crème Glacée Chocolat (Similarity score: 13.15)
- Carte D'or Glace Crème De Vanille, Les Authentiques (Similarity score: 14.12)
- Rios,penny Market,eskigel, Penny Premium Tiramisù (Similarity score: 14.55)
- G7 Gelato Italiano, Crema Catalana (Similarity score: 15.33)
- Talenti, Talenti 1 Inc Talenti, Gelato, Mediterranean Mint (Similarity score: 15.62)
- Mövenpick Eiscreme, Schwarzwälder Kirsch (Similarity score: 15.70)
- Amaretto Cherry Authentic Italian Recipe Gelato, Amaretto Cherry (Similarity score: 15.97)
- Roundy's Select Gelato (Similarity score: 16.11)
- Chocolate Dairy Free Gelato, Chocolate (Similarity score: 16.32)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 16.59)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 16.59)