Tout feu tout frais,Brédial Far breton nature
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1039kj (249 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1039kj (249 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.6g |
| Saturated Fat | 7.8g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 65% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65% |
| Saturated Fat Value | 7.8g |
| Score | 13 |
| Sodium | 139.99999999999997mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 140mg |
| Sugars | 12g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 12g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Unes Strudel Di Mele (Similarity score: 9.04)
- Oregon Ice Cream Llc Organic Ice Cream Sandwich (Similarity score: 12.27)
- Julie's Julie's, Organic Vanilla Ice Cream Sandwich (Similarity score: 12.27)
- Stabinger Tortina Alla Ricotta (Similarity score: 17.69)
- Slice Mmms Traditional Ice Cream Roll (Similarity score: 18.32)
- Hudsonville, Hudsonville Creamery & Ice Cream Co Chocolate Mousse Ice Cream With Dark Chocolate Flakes (Similarity score: 20.12)
- Conditorei Coppenrath & Wiese Coppenrath & Wiese Schwarzwälder Kirsch (Similarity score: 21.82)
- Little Moons Mochi Glacé Caramel Beurre Salé (Similarity score: 23.52)
- Thiriet Éclairs Au Café (Similarity score: 23.74)
- Cookies 'n Cream Ice Cream, Cookies 'n Cream (Similarity score: 24.56)
- Cheesecake Ice Cream With Strawberry Sauce Swirl (Similarity score: 24.80)
- Caramel Ice Cream Topped With Caramel Sauce, Caramel Filled Cows And Chocolaty Chunks Cow Tracks (Similarity score: 24.98)
- Blackcurrant Conserve (Similarity score: 25.06)
- Publix Super Markets Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 25.13)
- Vanilla Cake & Cookie Dough Frozen Dessert, Vanilla (Similarity score: 25.43)
Ingredients List
- Milk
- Egg
- Sugar
- Wheat Flour
- Butter
- Cream
- Tapioca Starch
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)