Trader Joe's Artisan Style Bread 4 ciabatta rolls
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1033kj (247 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1033kj (247 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.2g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 0 |
| Sodium | 216.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 216mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Food For Life Ezekiel Sprouted Grain Tortillas (Similarity score: 18.50)
- Paramount Baking Co Inc Paramount, Whole Wheat Lavash Bread (Similarity score: 19.55)
- Kale Spinach & Greek Yogurt Dip (Similarity score: 21.03)
- J&j Snack Foods Corp Fully Baked Soft Pretzels (Similarity score: 23.27)
- Giant Eagle Soft Pretzels (Similarity score: 23.27)
- Whole Wheat Multigrain Soft Bagels (Similarity score: 23.61)
- Tranche De Fromage Fondu (Similarity score: 24.68)
- Bottema Bakery Bottema Bakery, Thin Sliced Rye Bread (Similarity score: 25.08)
- Meijer Baked Soft Pretzels (Similarity score: 26.24)
- Soft Pretzels (Similarity score: 26.47)
- Soft Pretzel Appetizer, Soft Pretzel (Similarity score: 26.47)
- Soft Baked Pretzels (Similarity score: 26.47)
- Baked Fresh Daily (Similarity score: 26.82)
- French Toast Bagel (Similarity score: 27.28)
- Papa John's Salads & Produce Pasta Salad (Similarity score: 27.59)