Paramount Baking Co. Inc. Paramount, Whole Wheat Lavash Bread
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1021kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1021kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 2.2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 6.67g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.67g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -1 |
| Sodium | 222mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 222mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Whole Wheat Multigrain Soft Bagels (Similarity score: 15.98)
- Food For Life Ezekiel Sprouted Grain Tortillas (Similarity score: 17.63)
- Trader Joe's Artisan Style Bread 4 Ciabatta Rolls (Similarity score: 19.55)
- Bottema Bakery Bottema Bakery, Thin Sliced Rye Bread (Similarity score: 23.28)
- Mjay's Specialty Baked Foods Inc Old World, Pocket Pita Breads (Similarity score: 25.58)
- Regent's Park Muffins 7 Graines À La Farine Complète (Similarity score: 25.92)
- Hy Vee, Hy Vee Inc 100% Whole Wheat Bread (Similarity score: 27.08)
- Food For Life, Food For Life Baking Co Inc Food For Life, Sprouted Wheat Hot Dog Buns (Similarity score: 28.89)
- Food For Life, Food For Life Baking Co Inc Food For Life, Sprouted Whole Wheat Burger Buns (Similarity score: 28.89)
- Large White Pitta Bread (Similarity score: 29.59)
- Gopicnic Red Pepper Hummus & Multigrain Crackers (Similarity score: 30.50)
- 100% Whole Grain Naan Soft And Pillowy Flatbreads, Whole Grain (Similarity score: 31.55)
- Sainsbury's Wholemeal Pittas (Similarity score: 31.74)
- 10 Mini Nems Végétariens Avec Sauces (Similarity score: 32.45)
- Lidl, Lovilio Mozzarella Mini (Similarity score: 33.07)
Ingredients List
- Flour
- To Keep Freshness
- Water
- Yeast
- Salt
- Sugar
- E471
- E920
- E202
- E282
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)