Whole wheat multigrain soft bagels
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1024kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1024kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 6.3829787234043 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.38 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 11.702127659574g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.7g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -4 |
| Sodium | 223.40425531914798mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 223.4mg |
| Sugars | 7.4468085106383g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 7.45g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Food For Life Ezekiel Sprouted Grain Tortillas (Similarity score: 12.08)
- Paramount Baking Co Inc Paramount, Whole Wheat Lavash Bread (Similarity score: 15.98)
- Mjay's Specialty Baked Foods Inc Old World, Pocket Pita Breads (Similarity score: 22.52)
- Trader Joe's Artisan Style Bread 4 Ciabatta Rolls (Similarity score: 23.61)
- Bottema Bakery Bottema Bakery, Thin Sliced Rye Bread (Similarity score: 25.50)
- Regent's Park Muffins 7 Graines À La Farine Complète (Similarity score: 26.51)
- Food For Life, Food For Life Baking Co Inc Food For Life, Sprouted Wheat Hot Dog Buns (Similarity score: 28.85)
- Food For Life, Food For Life Baking Co Inc Food For Life, Sprouted Whole Wheat Burger Buns (Similarity score: 28.85)
- Gopicnic Red Pepper Hummus & Multigrain Crackers (Similarity score: 29.40)
- Sainsbury's Wholemeal Pittas (Similarity score: 30.15)
- Lidl, Lovilio Mozzarella Mini (Similarity score: 31.10)
- 100% Whole Grain Naan Soft And Pillowy Flatbreads, Whole Grain (Similarity score: 32.00)
- Large White Pitta Bread (Similarity score: 32.00)
- Hy Vee, Hy Vee Inc 100% Whole Wheat Bread (Similarity score: 32.31)
- Hamburger Buns With Sesame Seeds, Sesame Seeds (Similarity score: 33.12)
Ingredients List
- Whole Wheat Flour
- Brown Sugar
- Contains 2% And Less Of Each
- Fish Oil
- E412
- Salt
- Wheat Flour
- Monoglycerides
- Choline Chloride
- E330
- Vinegar
- Water
- Enzyme
- E300
- E572
- Degermed Yellow Corn Meal
- E460i
- Corn Starch
- Grain Seed Blend
- Gluten
- Yeast
- Oat Flakes
- Wheat Flakes
- Cultured Wheat Flour
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)