Auchan Profiteroles
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1176kj (282 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1176kj (282 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 8.8g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 88.00000000000001% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 88% |
| Saturated Fat Value | 8.8g |
| Score | 16 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 19g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ursi,aldi Profiteroles (Similarity score: 8.49)
- Dolciando Profiteroles (Similarity score: 9.00)
- Casino Saveurs D'ailleurs,casino Tiramisù (Similarity score: 10.29)
- Casino Saveurs D'ailleurs,casino Tiramisu (Similarity score: 10.29)
- Chocolate Truffle (Similarity score: 16.58)
- Yasso Frozen Greek Yogurt Candy Bars (Similarity score: 18.47)
- Eroski Cono Sabor Fresa (Similarity score: 18.59)
- Klondike, Unilever Double Chocolate Ice Cream Bars (Similarity score: 19.81)
- Morrisons 2 Tiramisu (Similarity score: 20.23)
- Sammontana Cinquestelle Xl (Similarity score: 20.51)
- Miko,unilever Cornetto Capouccino (Similarity score: 20.81)
- Mondo Italiano Profiteroles (Similarity score: 22.38)
- Dia Conos Sabor Vainilla X4 (Similarity score: 22.96)
- La Fabrique Givrée Sorbet Noix De Coco (Similarity score: 23.34)
- La Balade Gourmande Cônes Glacés Chocolat (Similarity score: 24.72)