Golden Seafood Lachsfilet
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 927kj (222 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 927kj (222 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18g |
| Saturated Fat | 2.3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 13.529411764705882% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13.5% |
| Saturated Fat Value | 2.3g |
| Score | 0 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Deutsche See Lachsfilet (Similarity score: 12.46)
- Lighthouse Bay 2 Succulent Salmon Fillets (Similarity score: 13.45)
- Atlantic Salmon (Similarity score: 16.23)
- Calvo (Similarity score: 19.06)
- Haut De Cuisse De Poulet (Similarity score: 19.91)
- Filet De Saumon Sur Peau (Similarity score: 20.03)
- Zalm Filet Op Huid (Similarity score: 20.03)
- Festive Ground Turkey (Similarity score: 20.85)
- Cap Rousset Sardines À L'huile Végétale (Similarity score: 21.46)
- Pizza Base Nature (Similarity score: 22.25)
- Jennie O Turkey Store Inc Ground Turkey (Similarity score: 26.09)
- Les Bons Moment Là Sablaise Houmous D'eglefin, Pois Chiches Et Tartare D'algues Bio (Similarity score: 26.51)
- Sanderson Farms,usda,covington Farms Young Chicken Thighs (Similarity score: 26.77)
- Lidl Cuisses De Poulet Jaune Avec Partie De Dos (Similarity score: 26.97)
- Carna Swiss Ag Country’s Best (Similarity score: 27.63)