Profiteroles Caramel Salé
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1172kj (281 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1172kj (281 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.4g |
| Saturated Fat | 8.8g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 82.24299065420561% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 82.2% |
| Saturated Fat Value | 8.8g |
| Score | 15 |
| Sodium | 172mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 172mg |
| Sugars | 16.8g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Frigo Sandwich (Similarity score: 16.75)
- Sandwich Original (Similarity score: 16.75)
- The Original Ice Cream Cake Layers Of Chocolate And Vanilla Flavored Ice Cream With Thick Rich Fudge, Chocolate Flavored Crunchies And Creamy Whipped Icing (Similarity score: 21.58)
- Hacendado Cheesecake Arándanos (Similarity score: 24.81)
- Marletto Lody Śmietankowo Karmelowe Ze Słonym Karmelem Oraz Polewą O Smaku Karmelowym (Similarity score: 25.86)
- Mercadona Roscón Bombón (Similarity score: 26.38)
- 2 Tropéziennes (Similarity score: 28.95)
- Something Sweet Inc Something Sweet, Inc , Lemon Meringue Pie (Similarity score: 31.71)
- Carrefour Cheesecake (Similarity score: 32.30)
- Waitrose Duchy Organic Soft Cheese (Similarity score: 34.50)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 35.23)
- Choc Chip Cookie Dough French Ice Cream (Similarity score: 35.52)
- Hacendado Sandwich Nata (Similarity score: 36.04)
- Viloria Nata (Similarity score: 36.04)
- Banana Pudding, Banana (Similarity score: 37.02)