Frigo Sandwich
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1172kj (281 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1172kj (281 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.6g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 90.9090909090909% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 90.9% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 18 |
| Sodium | 172mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 172mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sandwich Original (Similarity score: 0.00)
- Profiteroles Caramel Salé (Similarity score: 16.75)
- The Original Ice Cream Cake Layers Of Chocolate And Vanilla Flavored Ice Cream With Thick Rich Fudge, Chocolate Flavored Crunchies And Creamy Whipped Icing (Similarity score: 28.03)
- Marletto Lody Śmietankowo Karmelowe Ze Słonym Karmelem Oraz Polewą O Smaku Karmelowym (Similarity score: 30.38)
- Hacendado Cheesecake Arándanos (Similarity score: 30.89)
- Something Sweet Inc Something Sweet, Inc , Lemon Meringue Pie (Similarity score: 33.51)
- Mercadona Roscón Bombón (Similarity score: 35.45)
- Carrefour Cheesecake (Similarity score: 35.61)
- Aptonia Energy Gel Long Distance (Similarity score: 35.76)
- Ancel,dr Oetker Mon Gâteau Minute Pépites De Chocolat (Similarity score: 37.68)
- 2 Tropéziennes (Similarity score: 38.57)
- Banana Pudding, Banana (Similarity score: 39.59)
- Rich Products Corp Ice Cream Cake (Similarity score: 40.28)
- Roscón Nata Crema (Similarity score: 43.46)
- Viloria Nata (Similarity score: 44.79)