Good & Delish Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1063kj (255 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1063kj (255 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.99g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.99g |
| Saturated Fat | 7.46g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 45.43239951278928% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.4% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 14 |
| Sodium | 97mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 97mg |
| Sugars | 22.39g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.39g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- De Good & Lish Homestyle Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 7.65)
- Sunnyside Farms Rocky Road Premium Ice Cream (Similarity score: 7.65)
- Dean Foods Company Pet, Limited Edition Home Made Style Ice Cream, Mississippi Mud Pie (Similarity score: 8.35)
- Ben & Jerry's The Tonight Dough, Ice Cream (Similarity score: 9.13)
- Hazelnut Amaretto Biscotti Rich Chocolate Hazelnut Flavored Ice Cream Swirled With Amaretto Flavored Cookie Crumbles And Dark Chocolate Flakes, Hazelnut Amaretto Biscotti (Similarity score: 9.31)
- Caramel Ice Cream With A Sea Salt Caramel Swirl Between Artificially Flavored Vanilla Wafers Sandwiches, Sea Salt Caramel (Similarity score: 9.55)
- Food Club Denali, Vanilla Premium Ice Cream Loaded With Brownie Bits & Swirled With Bear Foot Fudge, Bear Foot Brownie (Similarity score: 10.83)
- Ice Cream (Similarity score: 13.86)
- Häagen Dazs Crème Glacée Chocolate, Pralines & Caramel (Similarity score: 14.20)
- Gelato (Similarity score: 14.74)
- Thiriet Crème Glacée Vanille Noix De Pécan Sauce Caramel (Similarity score: 15.10)
- Black Cherry Pie (Similarity score: 15.10)
- Tarte Myrtilles (Similarity score: 15.12)
- America's Choice, The Great Atlantic & Pacific Tea Company Inc America's Choice, Chocolate Ice Cream (Similarity score: 15.31)
Ingredients List
- Cream
- Stabiliser
- Natural Vanilla Flavouring
- Skimmed Milk
- Thick Fudge
- Sugar
- Peanut Butter Cups
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Buttermilk
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)