Pasticceria Italiana Tiramisu Speculoos
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1111kj (266 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1111kj (266 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.3g |
| Saturated Fat | 4.5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 45% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45% |
| Saturated Fat Value | 4.5g |
| Score | 12 |
| Sodium | 132mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 132mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- U Saveurs, U Tiramisu Aux Spéculoos (Similarity score: 1.59)
- Bonità Divina Tiramisu (Similarity score: 2.92)
- Pâturages L'onctueux Tiramisu Speculoos (Similarity score: 3.47)
- Magasin U Saveurs Tiramisu Aux Spéculos (Similarity score: 4.39)
- Tiramisu Spéculoos (Similarity score: 4.47)
- Tiramisu Speculos (Similarity score: 8.75)
- Sundae Bars (Similarity score: 11.54)
- Strawberry Shortcake Bars (Similarity score: 15.70)
- Religieuse Au Chocolat X2 (Similarity score: 15.76)
- Bridgeman's Ice Cream (Similarity score: 15.84)
- Peach Pie (Similarity score: 16.44)
- High Road Craft Ice Cream High Road, Ice Cream, Strawberry Vanilla (Similarity score: 16.51)
- High Road Craft Ice Cream Blvd, Ice Cream, Classic Tortoni (Similarity score: 16.51)
- Signature Select Ice Cream (Similarity score: 16.51)
- Délisse,marque Repère Tiramisu Speculoos (Similarity score: 17.04)
Ingredients List
- Dextrose
- Corn Starch
- E471
- Sugar Syrup
- Flavouring
- Coffee Extract
- Salt
- Glucose Syrup
- Sugar
- Water
- Alcohol
- E415
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)