Velouté de courgettes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 824kj (197 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 824kj (197 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.2g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.2g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 12.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.5% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 2 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 1.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Salsa Yogur (Similarity score: 11.33)
- Olives Dénoyautées (Similarity score: 12.41)
- Coop Naturaplan Frites Au Four (Similarity score: 14.47)
- Asda Egg Noodles (Similarity score: 15.16)
- Esi Propolaid (Similarity score: 17.90)
- Thai Heritage Sauce Tomate Au Curry (Similarity score: 19.99)
- Golden Lily Dried Chrysanthemum (Similarity score: 20.27)
- Eroski Salsa Yogur Especial Ensaladas (Similarity score: 21.23)
- Fromage Frais X 4 0 % Mg (Similarity score: 22.02)
- Läkerol, Sperlari Läkerol Sugarfree Pastilles (Similarity score: 24.71)
- Mediterranean Style Organic Dressing & Marinade (Similarity score: 25.05)
- Hamlet Fondant À Rouler Vert (Similarity score: 25.77)
- Tesco Edame Beans (Similarity score: 27.12)
- Nestlé Nat Miel & Amandes (Similarity score: 27.14)
- Casino Pavés De Saumon Atlantique Surgelés (Similarity score: 27.52)