Auchan Salsa Yogur
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 828kj (198 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 828kj (198 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.3g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.3g |
| Saturated Fat | 2.2g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 12.222222222222223% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.2% |
| Saturated Fat Value | 2.2g |
| Score | 5 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 7.5g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 7.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Velouté De Courgettes (Similarity score: 11.33)
- Thai Heritage Sauce Tomate Au Curry (Similarity score: 15.90)
- Asda Egg Noodles (Similarity score: 18.44)
- Eroski Salsa Yogur Especial Ensaladas (Similarity score: 18.71)
- Olives Dénoyautées (Similarity score: 19.70)
- Mediterranean Style Organic Dressing & Marinade (Similarity score: 21.11)
- Coop Naturaplan Frites Au Four (Similarity score: 21.33)
- Esi Propolaid (Similarity score: 21.85)
- Kind Breakfast Probiotics Orange Cranberry Bars (Similarity score: 22.27)
- Hamlet Fondant À Rouler Vert (Similarity score: 22.86)
- Golden Lily Dried Chrysanthemum (Similarity score: 23.10)
- Läkerol, Sperlari Läkerol Sugarfree Pastilles (Similarity score: 24.89)
- Fromage Frais X 4 0 % Mg (Similarity score: 25.26)
- Glace Végétale Amande (Similarity score: 26.35)
- Fideos Paca (Similarity score: 27.77)
Ingredients List
- Water
- Mustard
- Acid
- Garlic
- Preservative
- Stabiliser
- Thickener
- Spice
- Flavouring
- Sunflower Oil
- Alcohol Vinegar
- Yogurt
- Milk
- Sugar
- Skimmed Milk Powder
- Modified Corn Starch
- Milk Proteins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)