mark and spencer Very Berry Cheesecake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1184kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1184kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 4 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 9.4g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 58.75% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.8% |
| Saturated Fat Value | 9.4g |
| Score | 16 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 17.1g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ben & Jerry's,unilever (Similarity score: 10.52)
- Galup Torta Al Cioccolato (Similarity score: 15.02)
- Ice Cream (Similarity score: 15.62)
- Glampfire Trail Mix Chocolate Ice Cream With Crunchy Pretzel Swirls, Marshmallow Swirls & Fudge Covered Almonds (Similarity score: 16.66)
- Maison Trillaud Crêpe Au Rhum, Trillaud, 4 Pièces (Similarity score: 18.02)
- Apple Caramel Crumb Pie (Similarity score: 18.72)
- Alfa Greek Sweet Custard Filo Pie Bougatsa With Cream Vanilla (Similarity score: 18.73)
- Häagen Dazs Maxi Plaisir Speculoos Caramel Biscuit Cream (Similarity score: 20.12)
- Picard 4 Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 20.16)
- Rich Milk Chocolate Ice Cream Perfectly Paired With Swirls Of Real Peanut Butter And Milk Chocolate Peanut Butter Cups (Similarity score: 20.37)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 20.37)
- Ciao Bella Gelato Co Inc Graham Crackers, Gelato Squares (Similarity score: 20.45)
- 2 Tropéziennes (Similarity score: 22.34)
- Claim Jumper I Love Chocolate Cream Pie, 36 Oz (Similarity score: 22.44)
- Franprix Desserts Glacés Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 22.47)
Ingredients List
- Raspberry
- Redcurrant
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)