Maison Trillaud Crêpe au rhum, TRILLAUD, 4 pièces
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1187kj (284 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1187kj (284 calories/kcal) |
| Fiber | 0.4 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.5g |
| Saturated Fat | 5.3g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 57.608695652173914% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.6% |
| Saturated Fat Value | 5.3g |
| Score | 15 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 27.3g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ciao Bella Gelato Co Inc Graham Crackers, Gelato Squares (Similarity score: 11.41)
- Ice Cream (Similarity score: 12.89)
- Glampfire Trail Mix Chocolate Ice Cream With Crunchy Pretzel Swirls, Marshmallow Swirls & Fudge Covered Almonds (Similarity score: 13.04)
- Franprix Desserts Glacés Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 13.63)
- Ben & Jerry's,unilever (Similarity score: 16.39)
- Rich Milk Chocolate Ice Cream Perfectly Paired With Swirls Of Real Peanut Butter And Milk Chocolate Peanut Butter Cups (Similarity score: 17.85)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 17.85)
- Mark And Spencer Very Berry Cheesecake (Similarity score: 18.02)
- Häagen Dazs Triple Sensations (Similarity score: 18.18)
- Peteet's Famous Cheese Cakes Sweet Potato Cheesecake (Similarity score: 18.63)
- Galup Torta Al Cioccolato (Similarity score: 18.95)
- Apple Caramel Crumb Pie (Similarity score: 19.96)
- Lakeview Farms Cheesecake (Similarity score: 20.00)
- Pumpkin Bar Cake (Similarity score: 20.50)
- Diamond Delights Ice Cream (Similarity score: 21.29)