Chilly vanilly bean ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 996kj (239 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 996kj (239 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 8.75g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 58.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 8.8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 75mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 75mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Farr Better Farr Better, Frozen Custard, Black Cherry Chip (Similarity score: 7.14)
- Brividolcezza Profiteroles Scuro (Similarity score: 8.61)
- Friendly Ice Cream Corp Dessert Roll, Jubilee Roll, Ice Cream Roll (Similarity score: 9.95)
- 365 Everyday Value Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 10.54)
- Häagen Dazs Milk & Creams Classic Milk Douceur De Lait (Similarity score: 11.18)
- Waves Of Sweet Pineapple And Toasted Graham Cracker Swirls Mixed In A Tropical Coconut Rum Ice Cream, Beach Bum Coconut Rum (Similarity score: 11.97)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 12.22)
- Franprix Glace Vanille Macadamia (Similarity score: 12.47)
- Baskin Robbins Ice Cream (Similarity score: 12.58)
- French Vanilla Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 13.31)
- Grandessa Stieleis Mandel (Similarity score: 13.82)
- Triumf Glass Gräddglass Knäck Choklad (Similarity score: 14.33)
- Tarte Au Citron Meringuée (Similarity score: 14.33)
- Bonne Maman Tarte Au Citron Meringue (Similarity score: 14.33)
- Délicieux Ijs Cubics Vanille Pistache (Similarity score: 14.48)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Sugar
- Egg Yolk
- Vanilla Extract With Vanilla Bean Specks
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)