Brividolcezza Profiteroles Scuro
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 8.6g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 61.42857142857142% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.4% |
| Saturated Fat Value | 8.6g |
| Score | 14 |
| Sodium | 72.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 72mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- 365 Everyday Value Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 4.19)
- Farr Better Farr Better, Frozen Custard, Black Cherry Chip (Similarity score: 7.28)
- Premium Chocolate Chip Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 7.28)
- Ice Cream (Similarity score: 7.71)
- Friendly Ice Cream Corp Dessert Roll, Jubilee Roll, Ice Cream Roll (Similarity score: 8.39)
- Chilly Vanilly Bean Ice Cream (Similarity score: 8.61)
- Baskin Robbins Ice Cream (Similarity score: 9.33)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.58)
- Leader Price Xtra Savoureux Caramel & Cacahuètes (Similarity score: 9.60)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 10.52)
- Ice Cream, Egg Nog (Similarity score: 12.16)
- Sammontana Barattolino Spirito Natalizio (Similarity score: 12.23)
- Häagen Dazs Milk & Creams Classic Milk Douceur De Lait (Similarity score: 12.30)
- Bonta',bontà Divina Forēt Noire (Similarity score: 12.51)
- Mint Choc Chip Ice Cream (Similarity score: 12.60)