Baskin Robbins Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 998kj (239 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 998kj (239 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.41g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.41g |
| Saturated Fat | 9.09g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 66.64222873900293% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 9.1g |
| Score | 15 |
| Sodium | 75.03999999999999mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 75mg |
| Sugars | 20.45g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.45g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Grandessa Stieleis Mandel (Similarity score: 8.01)
- French Vanilla Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 8.69)
- Brividolcezza Profiteroles Scuro (Similarity score: 9.33)
- 365 Everyday Value Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 10.25)
- Flan Coco (Similarity score: 10.33)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 10.53)
- Bonta',bontà Divina Forēt Noire (Similarity score: 10.98)
- El Corte Inglés Helado De Dulce De Leche (Similarity score: 11.29)
- Sammontana Barattolino Spirito Natalizio (Similarity score: 11.43)
- Ice Cream (Similarity score: 11.46)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 11.96)
- Farr Better Farr Better, Frozen Custard, Black Cherry Chip (Similarity score: 12.07)
- Häagen Dazs Milk & Creams Classic Milk Douceur De Lait (Similarity score: 12.09)
- Ice Cream (Similarity score: 12.10)
- Ice Cream, Egg Nog (Similarity score: 12.35)
Ingredients List
- Cream
- E160b
- Skimmed Milk
- Sugar
- Chocolate Pieces
- Corn Syrup
- Whey
- Stabiliser
- Emulsifier
- Natural And Artificial Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)