365 Filets de maquereaux à l'huile de tournesol
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1167kj (279 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1167kj (279 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20g |
| Saturated Fat | 4g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 18.181818181818183% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.2% |
| Saturated Fat Value | 4g |
| Score | 3 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 0.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Aldi,roosters Breaded Poppin' Chicken (Similarity score: 11.67)
- Sarl Panda Campagnie Alimentaire Gourmet De Blé (Similarity score: 11.98)
- Ocean Rise Mackerel In Sunflower Oil (Similarity score: 12.67)
- Bernard Matthews Unicorns (Similarity score: 15.70)
- Mackerel Fillets In Sunflower Oil (Similarity score: 17.00)
- White Meat Chicken Salad (Similarity score: 17.16)
- Chicken Salad (Similarity score: 17.16)
- Looman Salades Ei Bieslook Salade (Similarity score: 18.79)
- Tonno All'olio Di Oliva (Similarity score: 19.76)
- Dulcesol Maxi Burguer 15 Cereales Y Semillas (Similarity score: 20.08)
- Tradipan Pan De Arándanos (Similarity score: 20.30)
- Marks & Spencer Bases Pizza (Similarity score: 21.18)
- Ederki Calamars A La Basquaise (Similarity score: 24.72)
- Gourmet Deviled Eggs (Similarity score: 25.49)
- Cannellonis Au Boeuf (Similarity score: 27.04)