Ederki Calamars a la basquaise
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1176kj (282 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1176kj (282 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 6.916666666666667 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 6.9 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9g |
| Saturated Fat | 2.4g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 11.320754716981133% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.3% |
| Saturated Fat Value | 2.4g |
| Score | 1 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 0.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Looman Salades Ei Bieslook Salade (Similarity score: 14.60)
- Lay's Chips (Similarity score: 15.63)
- Dulcesol Maxi Burguer 15 Cereales Y Semillas (Similarity score: 15.71)
- Aldi,roosters Breaded Poppin' Chicken (Similarity score: 17.01)
- Marks & Spencer Bases Pizza (Similarity score: 17.95)
- Grissini (Similarity score: 18.02)
- Sarl Panda Campagnie Alimentaire Gourmet De Blé (Similarity score: 18.75)
- Bernard Matthews Unicorns (Similarity score: 19.94)
- Panificio Grissinifico Bo Srl Grissini Artigianali (Similarity score: 20.26)
- U Beignets A L’abricot (Similarity score: 20.91)
- Paté De Finas Hierbas (Similarity score: 21.55)
- Gourmet Deviled Eggs (Similarity score: 22.17)
- Rowan Hill Bakery Plain Bagels (Similarity score: 22.80)
- U Beignet A L'abricot (Similarity score: 22.89)
- Pain De Campagne Aux Noix Tr (Similarity score: 23.53)
Ingredients List
- Squid
- Tomato
- Sunflower Oil
- Onion
- Bell Pepper
- Spice
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)