sarl panda campagnie alimentaire Gourmet de blé
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1172kj (281 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1172kj (281 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 16.666666666666664% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 0 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 3.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Aldi,roosters Breaded Poppin' Chicken (Similarity score: 8.63)
- Dulcesol Maxi Burguer 15 Cereales Y Semillas (Similarity score: 11.86)
- 365 Filets De Maquereaux À L'huile De Tournesol (Similarity score: 11.98)
- Bernard Matthews Unicorns (Similarity score: 12.59)
- Looman Salades Ei Bieslook Salade (Similarity score: 15.86)
- Chicken Salad (Similarity score: 16.41)
- White Meat Chicken Salad (Similarity score: 16.41)
- Marks & Spencer Bases Pizza (Similarity score: 16.69)
- Tonno All'olio Di Oliva (Similarity score: 17.22)
- Ederki Calamars A La Basquaise (Similarity score: 18.75)
- Tradipan Pan De Arándanos (Similarity score: 19.55)
- Grissini (Similarity score: 20.69)
- Mackerel Fillets In Sunflower Oil (Similarity score: 21.01)
- Ocean Rise Mackerel In Sunflower Oil (Similarity score: 21.52)
- U Beignet A L'abricot (Similarity score: 22.02)