All natural bits-o-cookie ice cream, bits-o-cookie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1092kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1092kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.41g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.41g |
| Saturated Fat | 10.23g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 64.29918290383408% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 10.2g |
| Score | 19 |
| Sodium | 136mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 136mg |
| Sugars | 22.73g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.73g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Uncle Harry's Inc Chocolate & Vanilla Premium Ice Cream Cake, Chocolate & Vanilla (Similarity score: 11.02)
- Ice Cream Roll Strawberry Shortcake, Strawberry (Similarity score: 13.10)
- Part De Tropezienne (Similarity score: 13.33)
- Carrefour Tropezienne (Similarity score: 13.33)
- Tropézienne 6 8 Parts (Similarity score: 13.33)
- Tropezienne 6 8personnes (Similarity score: 13.33)
- Tropézienne (Similarity score: 13.33)
- Häagen Dazs Creations Strawberry Cheesecake (Similarity score: 14.97)
- Ice Cream (Similarity score: 16.21)
- Prairie Farms Strawberry Shortcake Ice Cream (Similarity score: 16.52)
- Millefeuille (Similarity score: 17.03)
- Chocolate & Vanilla With Chocolate Cookie Crunch Premium Ice Cream Cake, Chocolate & Vanilla (Similarity score: 17.15)
- Friendly's Sundae (Similarity score: 18.32)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 18.48)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 19.84)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Sugar
- Cookies
- Natural Vanilla Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)