Ice cream roll strawberry shortcake, strawberry
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1088kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1088kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.12g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.12g |
| Saturated Fat | 8.33g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 57.13305898491083% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 16 |
| Sodium | 135mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 135mg |
| Sugars | 22.92g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 8.90)
- Ice Cream (Similarity score: 12.91)
- All Natural Bits O Cookie Ice Cream, Bits O Cookie (Similarity score: 13.10)
- Ancel,dr Oetker Cheesecake (Similarity score: 13.18)
- Strawberry Sundae Crunch Ice Cream (Similarity score: 13.20)
- Flavored Ice Cream With Peanut Butter Cups (Similarity score: 16.25)
- Religieuse Chocolat (Similarity score: 17.27)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 18.28)
- Uncle Harry's Inc Chocolate & Vanilla Premium Ice Cream Cake, Chocolate & Vanilla (Similarity score: 18.67)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 18.67)
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 18.79)
- Deluxe Ice Cream (Similarity score: 19.01)
- Mini Profiteroles (Similarity score: 19.46)
- Häagen Dazs Creations Strawberry Cheesecake (Similarity score: 19.50)
- Pasteis De Nata (Similarity score: 19.50)
Ingredients List
- Ice Cream
- Vanilla Crunch
- Strawberry Filling
- Soya
- Coconut Oil
- Natural And Artificial Vanilla Flavor
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)