Allens, Allens Scottish Shortbread Allens scottish shortbread, shortbread
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1172kj (281 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1172kj (281 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 9g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 64.28571428571429% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 9g |
| Score | 14 |
| Sodium | 110mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 110mg |
| Sugars | 10g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Breyers, Unilever Breyers, Carb Smart, Frozen Dairy Dessert, Almond Bar, Vanilla (Similarity score: 12.89)
- San Martin Tarta De La Abuela (Similarity score: 15.70)
- Mercadona Tarta De La Abuela (Similarity score: 15.96)
- Migros Selection Caramel & Sel Des Alpes (Similarity score: 19.86)
- Krema Sirop D’erable (Similarity score: 20.28)
- Chocolate Ice Cream With An Orange Flair And Flecks Of Dark Chocolate, Chocolate Orange Confetti (Similarity score: 20.58)
- Cora Éclairs Café (Similarity score: 20.92)
- Casino Délices, Casino Mousse Chocolat Noir Sur Lit À La Framboise (Similarity score: 21.25)
- La Fermière La Mousse Au Café (Similarity score: 21.43)
- Panetela De Guayaba Y Queso (Similarity score: 22.77)
- Bontà Divina Profiteroles (Similarity score: 22.92)
- Crispy Trio Layers Ice Cream, Vanilla & Caramel (Similarity score: 23.94)
- Atelier Georget Amandine Aux Poires (Similarity score: 24.58)
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 24.95)
- Good Humor, Unilever Ice Cream King Cone (Similarity score: 24.96)
Ingredients List
- Fortified Wheat Flour
- Butter
- Cane Sugar
- Rice Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)