Tartelettes aux abricots
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1050kj (251 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1050kj (251 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.5g |
| Saturated Fat | 6.8g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 52.307692307692314% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.3% |
| Saturated Fat Value | 6.8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 15g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pasteis De Nata (Similarity score: 4.14)
- Giant Eagle Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 12.58)
- Alnatura Macadamia Caramel (Similarity score: 12.73)
- Chocolate Moose Tracks Ice Cream (Similarity score: 12.81)
- Boardwalk Frozen Treats Llc Ice Cream (Similarity score: 13.00)
- Real Ice Cream (Similarity score: 13.09)
- Chocolate Ice Cream With Red Velvet Cake Dough Pieces (Similarity score: 14.76)
- Tarte Normande 510 G (Similarity score: 14.81)
- Lody Jak Dawniej,bracia Koral Lody Chałwowe (Similarity score: 15.24)
- Chocolate Frozen Yogurt With Peanut Butter Cups And A Peanut Butter Fudge Swirl (Similarity score: 15.44)
- Coop Crème Glacée Chocolat (Similarity score: 15.74)
- Dean's 100% Real Ice Cream (Similarity score: 15.95)
- Auchan Eclair Au Chocolat X4 (Similarity score: 16.50)
- Sweet Cream Coffee Caramel Ice Cream, Sweet Cream Coffee Caramel (Similarity score: 16.63)
- Häagen Dazs Vanille Mini Pots (Similarity score: 16.76)