Alt Bohmischer Alt Böhmischer Käsekuchen
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1029kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1029kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6.4g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.4g |
| Saturated Fat | 2.8g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 31.11111111111111% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 31.1% |
| Saturated Fat Value | 2.8g |
| Score | 7 |
| Sodium | 130mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 130mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dessaint Traiteur Crêpes Moelleuses (Similarity score: 16.44)
- Migros Marbteigboden Mit Biscuit, Quark Und Sultaninen (Similarity score: 19.61)
- Caramel Cinnamon Cookie Swirl Premium Ice Cream With A Cinnamon Graham Cookie Swirl (Similarity score: 23.09)
- Dean's Country Fresh Classic Ice Cream (Similarity score: 25.43)
- Giant Eagle Chocolate Ice Cream, Peanut Butter Swirl (Similarity score: 25.43)
- Perry's Ice Cream Co Inc Perry's Ice Cream, Premium Ice Cream, Key Lime Pie (Similarity score: 25.95)
- Diquesi Ensalada Lorena Con Queso De Cabra (Similarity score: 27.27)
- Frozen Dessert, Chocolate Salted Fudge Truffle (Similarity score: 27.33)
- Chocolate Salted Fudge Truffle Frozen Dessert (Similarity score: 27.33)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace En Pot Peanut Butter Cookies 465ml (Similarity score: 27.57)
- Kemps, Kemps Llc Moose Tracks Frozen Yogurt (Similarity score: 28.01)
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 28.74)
- Orangen Sahne Meerrettich (Similarity score: 30.14)
- Best Choice Premium Churn Style Light Ice Cream (Similarity score: 31.02)
- Vanilla Ice Cream With Peanut Butter Swirl And Chopped Peanut Butter Cups, Peanut Butter (Similarity score: 31.14)
Ingredients List
- Soft White Cheese
- Dextrose
- Egg Yolk
- Sweet Whey Powder
- Skimmed Milk Powder
- Natural Flavouring
- Lactose
- Salt
- Raising Agent
- Thickener
- Emulsifier
- Acid
- Sugar
- Wheat Flour
- Vegetable Margarine
- Water
- Whole Egg
- Corn Starch
- Whole Milk
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)