Ametller Origen Hamburguesas vegetales eco Quinoa y mix de semillas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 916kj (219 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 916kj (219 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6g |
| Saturated Fat | 1.1g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 12.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.5% |
| Saturated Fat Value | 1.1g |
| Score | 3 |
| Sodium | 260mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 260mg |
| Sugars | 5.5g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sesame Sourdough Bagels (Similarity score: 11.90)
- Pecan Feta Salad (Similarity score: 14.38)
- Pain Style Grand Père Home Style Bread Oat (Similarity score: 15.90)
- Freskibo Nuggets De Abadejo De Alaska (Similarity score: 16.68)
- Elevation Brands Llc Fish Sticks (Similarity score: 18.32)
- Orbe Mejillones De Nueva Zelanda En Escabeche (Similarity score: 18.87)
- Mejillones De Nueva Zelanda En Escabeche (Similarity score: 18.87)
- Orbe Mejillones De Nueva Zelanda En Escabeche (Similarity score: 18.87)
- Heb Veggie Tray (Similarity score: 19.17)
- Flamingo Filets De Poitrine De Poulet (Similarity score: 19.77)
- Mccain Mini Rösti (Similarity score: 20.12)
- Sunny Salads Pasta Pesto (Similarity score: 20.27)
- Gimbert Tempura Filets De Cabillaud (Similarity score: 20.36)
- Tempura Filets De Cabillaud Sauvage (Similarity score: 20.36)
- Tilapia (Similarity score: 20.43)