Sesame sourdough Bagels
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 912kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 912kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.1g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 16.666666666666664% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 0 |
| Sodium | 260mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 260mg |
| Sugars | 5.9g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ametller Origen Hamburguesas Vegetales Eco Quinoa Y Mix De Semillas (Similarity score: 11.90)
- Orbe Mejillones De Nueva Zelanda En Escabeche (Similarity score: 12.97)
- Mejillones De Nueva Zelanda En Escabeche (Similarity score: 12.97)
- Orbe Mejillones De Nueva Zelanda En Escabeche (Similarity score: 12.97)
- Orbe Mejillones De Nueva Zelanda En Escabeche (Similarity score: 13.64)
- Heb Veggie Tray (Similarity score: 15.57)
- Pain Style Grand Père Home Style Bread Oat (Similarity score: 16.63)
- Freskibo Nuggets De Abadejo De Alaska (Similarity score: 17.06)
- Princes Mackerel Fillets In Sunflower Oil (Similarity score: 17.10)
- Bbq Seasoned Pulled Pork (Similarity score: 17.14)
- Tilapia (Similarity score: 17.40)
- Sainsbury's,sainsburys,by Sainsbury's Chunky 6 Cod Fish Fingers (Similarity score: 19.10)
- Gimbert Tempura Filets De Cabillaud (Similarity score: 19.94)
- Tempura Filets De Cabillaud Sauvage (Similarity score: 19.94)
- Elevation Brands Llc Fish Sticks (Similarity score: 21.09)