Saveur U, U Saveurs, U Cappuccino
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1006kj (241 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1006kj (241 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.7g |
| Saturated Fat | 7.6g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 78.35051546391753% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 78.4% |
| Saturated Fat Value | 7.6g |
| Score | 13 |
| Sodium | 72mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 72mg |
| Sugars | 20.8g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- U Saveurs, U Dessert Pâtissier Saveur Cappuccino (Similarity score: 0.00)
- Bonta Divina Mousse Al Cioccolato (Similarity score: 7.78)
- Auchan Mousse Au Chocolat Sur Ganache (Similarity score: 11.87)
- Delhaize Tartufo (Similarity score: 12.43)
- First Street Birthday Cake Premium Ice Cream (Similarity score: 13.44)
- Ice Cream (Similarity score: 13.88)
- Flan Coco (Similarity score: 14.07)
- Hy Vee Inc Mint Chocolate Chunk Premium Ice Cream With Chunks Of Chocolate (Similarity score: 14.36)
- Ice Cream (Similarity score: 14.45)
- Caramel Waffle Cone Ice Cream (Similarity score: 14.96)
- Pâturages Tartufo Et Son Coeur Au Sabayon (Similarity score: 16.23)
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 17.58)
- Conad Dessert Sfoglia Gelato (Similarity score: 17.60)
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 17.67)
- Cora Tiramisu (Similarity score: 17.77)
Ingredients List
- E1510
- Instant Coffee
- Vegetable Fiber
- Thickener
- Coffee Extract
- Emulsifier
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Natural Flavouring
- Glucose Syrup
- Water
- Fresh Cream
- Sugar
- Skimmed Milk Powder
- Coconut Oil
- Egg Yolk
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)