Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1008kj (241 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1008kj (241 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.79g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.79g |
| Saturated Fat | 8.04g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 75.07002801120447% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75.1% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 16 |
| Sodium | 71mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 71mg |
| Sugars | 28.57g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.57g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- First Street Birthday Cake Premium Ice Cream (Similarity score: 7.03)
- Caramel Waffle Cone Ice Cream (Similarity score: 11.56)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 11.56)
- Hy Vee Inc Mint Chocolate Chunk Premium Ice Cream With Chunks Of Chocolate (Similarity score: 13.44)
- U Saveurs, U Dessert Pâtissier Saveur Cappuccino (Similarity score: 13.88)
- Saveur U, U Saveurs, U Cappuccino (Similarity score: 13.88)
- Ice Cream (Similarity score: 14.11)
- Turkey Hill Turkey Hill, All Natural Gelato, Coffee Chip (Similarity score: 14.64)
- Ice Cream (Similarity score: 14.89)
- Bonta Divina Mousse Al Cioccolato (Similarity score: 15.08)
- Hacendado Helado De Stracciatella (Similarity score: 15.09)
- Auchan Mousse Au Chocolat Sur Ganache (Similarity score: 16.62)
- Red Top Cherry Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 16.87)
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 17.08)
- Hood Rhode Island Lighthouse Coffee Espresso Filled Chocolate Lighthouse In Coffee Ice Cream, Rhode Island Lighthouse Coffee (Similarity score: 17.09)
Ingredients List
- Lemon Flavored Ice Cream
- Concentrated Lemon Juice
- E500i
- Sodium Citrate
- E340ii
- E412
- E471
- E415
- E433
- E407
- Vanilla Topping
- Cream
- Sugar
- Hydrogenated Palm Kernel Oil
- High Fructose Corn Syrup
- Dextrose
- Corn Syrup
- Contains Less Than 2% Of The Following
- E202
- E211
- Carbohydrate Gum
- E435
- Sugar
- Artificial Flavouring
- Salt
- Soy Protein Isolate
- E475
- E471
- Sodium Citrate
- E339ii
- Soya Lecithin
- E415
- Blueberry Variegate
- Corn Syrup
- Water
- Corn Syrup
- Blueberry Puree
- Sugar
- Modified Starch
- E330
- Salt
- Natural Flavouring
- E415
- E410
- Skimmed Milk
- E129
- E133
- E211
- Lemon Chips
- Vegetable Fat
- Skimmed Milk Powder
- Soya Lecithin
- Natural Flavouring
- Soya Oil
- Colour
- Whey
- Fructose
- Water
- Lemon Juice Concentrate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)