Auchan Panés gourmands façon indienne
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 16.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 16.8 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9.3g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.3g |
| Saturated Fat | 3.2g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 29.090909090909093% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 29.1% |
| Saturated Fat Value | 3.2g |
| Score | 2 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 2.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Marks & Spencer Wrap Poulet Piri Piri (Similarity score: 24.52)
- L'assiette Bleue Filet De Saumon Sauce Béarnaise Pané Assiette Bleue (Similarity score: 25.39)
- Chicken Salad On Croissant (Similarity score: 27.01)
- Leader Price Hachés Au Saumon Et À La Ciboulette (Similarity score: 27.45)
- Le Gaulois Cailles Farcies Au Foie Gras (Similarity score: 27.86)
- La Belle Iloise Emietté De Sardines Délices De Carthage (Similarity score: 28.10)
- La Belle Iloise Emietté De Sardines Délices De Carthage (Similarity score: 28.10)
- 4 Chicken Kievs (Similarity score: 29.67)
- Colruyt Boules De Berlin (Similarity score: 29.83)
- Ravioli Ricotta Epinards (Similarity score: 30.32)
- Ica Tortellini Basilika (Similarity score: 30.41)
- Field Roast Hand Formed Burger Patties (Similarity score: 30.62)
- Peijnenburg Ontbijtkoek (Similarity score: 30.78)
- Pain Bretzel (Similarity score: 32.31)
- Food Evolution Spinach Dip With Pita Chips (Similarity score: 32.39)
Ingredients List
- Bulgur
- Red Lentils
- Courgette
- Pre Fried Onions
- Onion
- Sunflower Oil
- Tapioca Starch
- Powdered Egg White
- Cheese
- Vinegar
- Herb
- Wheat Fiber
- Wheat Gluten
- Salt
- Coating
- Coating
- Red Lentils
- Water
- Wheat Flour
- Sunflower Oil
- Colza Oil
- Mozzarella
- Salt
- Lactic Ferments
- Coagulant
- Anti Caking Agent
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)