Banana split banana flavored ice cream with fudge, pineapple, cherries and pecans
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 874kj (209 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 874kj (209 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.49g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.49g |
| Saturated Fat | 5.23g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 49.95224450811844% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 5.2g |
| Score | 11 |
| Sodium | 76mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 76mg |
| Sugars | 20.93g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Artificially Flavored Vanilla Ice Cream With A Fudge Ribbon, Chocolate Fudge Swirl (Similarity score: 8.08)
- Auchan Genoise Framboise (Similarity score: 11.90)
- Lowes Foods Premium Ice Cream, Dulce De Leche (Similarity score: 12.26)
- Éclairs Au Café (Similarity score: 12.82)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 13.28)
- G T Japan Inc Maeda En, Ice Cream, Black Sesame (Similarity score: 13.37)
- La Laitière,nestlé Crème Glacée Vanille Amandes (Similarity score: 13.80)
- La Lorraine Éclair (Similarity score: 13.84)
- Éclair Au Chocolat (Similarity score: 13.84)
- Rainbow Road Ice Cream (Similarity score: 14.13)
- French Vanilla Ice Cream With Fresh Milk And Cream, French Vanilla (Similarity score: 14.38)
- Lovin' Scoopful Lovin' Scoopful, Gourmet Light Ice Cream, Fudge (Similarity score: 14.47)
- Dreyer's, Frozen Custard, Raspberry Cheesecake, Raspberry Cheesecake (Similarity score: 14.79)
- Ice Cream (Similarity score: 14.80)
- Homestyle Ice Cream (Similarity score: 14.84)
Ingredients List
- Milkfat
- Banana Puree
- Contains Less Than 2% Of Whey
- Natural Flavouring
- E412
- E471
- E415
- E433
- E466
- E407
- E440a
- Skimmed Milk
- E160b
- High Fructose Corn Syrup
- Banana Split Base
- Chocolate Fudge Syrup
- Corn Syrup
- Pecan Nut
- Sugar
- Sweetcream Buttermilk
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)