La Laitière,Nestlé Crème Glacée Vanille Amandes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 874kj (209 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 874kj (209 calories/kcal) |
| Fiber | 0.6 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 3 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 4.7g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 51.64835164835166% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 51.6% |
| Saturated Fat Value | 4.7g |
| Score | 11 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Genoise Framboise (Similarity score: 8.29)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Cake & Frosting Flavored Ice Creams Confetti Candies Cake Pieces (Similarity score: 10.06)
- Ice Cream (Similarity score: 10.30)
- Éclairs Au Café (Similarity score: 10.77)
- Glace Pistaches (Similarity score: 11.33)
- Lunds & Byerlys Artisan Gelato (Similarity score: 11.33)
- French Vanilla Ice Cream (Similarity score: 11.96)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 12.13)
- Vanilla Flavor With Other Natural Flavors And A Cinnamon Sugar Swirl Frozen Dairy Dessert, Cinnamon Swirl (Similarity score: 12.92)
- Smooth And Creamy Madagascar Vanilla Ice Cream Rooted In A Family Recipe And Enhanced With Years Of Expereince (Similarity score: 13.03)
- Homemade, United Dairy Farmers Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 13.03)
- Carrefour Vanille Macadamia (Similarity score: 13.55)
- Lowes Foods Premium Ice Cream, Dulce De Leche (Similarity score: 13.59)
- Banana Split Banana Flavored Ice Cream With Fudge, Pineapple, Cherries And Pecans (Similarity score: 13.80)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 13.92)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Colour
- Exhausted Vanilla Pod
- Natural Vanilla Flavouring
- Modified Starch
- Water
- Cream
- Sugar
- Glucose Syrup
- Lactose And Milk Proteins
- Almond
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)