Toft's, Toft Dairy Inc. Toft's, ice cream, campfire s'mores
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.67g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.67g |
| Saturated Fat | 6.67g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 62.51171508903468% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 14 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 22.67g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kroger Kroger, Deluxe Ice Cream, S'mores (Similarity score: 0.00)
- Cadbury Flake Chocolate Dessert (Similarity score: 3.94)
- Cookies & Cream Flavored Premium Ice Cream With Chocolate Flavored Sandwich Cookie Pieces, Cookies & Cream (Similarity score: 7.04)
- Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 7.26)
- Cinnamon Flavored Ice Cream (Similarity score: 7.62)
- Caramel Cone Twist Vanilla Flavored Ice Cream Swirled With Caramel And Chocolate Covered Cone Pieces, Caramel Cone Twist (Similarity score: 8.22)
- Denali Original Moose Tracks Premium Ice Cream, Denali "original" Moose Tracks (Similarity score: 8.40)
- English Toffee Caramel Premium Ice Cream, English Toffee Caramel (Similarity score: 8.42)
- Rocky Road Rich Chocolate Ice Cream With Delicious Chocolate Covered Almonds And A Creamy Marshmallow Swirl, Rocky Road (Similarity score: 9.99)
- Super Premium Ice Cream (Similarity score: 10.19)
- First Street First Street Cookies & Cream Premium Ice Cream (Similarity score: 10.49)
- Merl Rotwein Zabaione (Similarity score: 12.63)
- Southern Caramel Crunch Premium Ice Cream (Similarity score: 12.75)
- The Decadent Chocolate Chip Cookie Vanilla Ice Cream (Similarity score: 12.81)
- Cookie Dough Premium Ice Cream (Similarity score: 13.18)
Ingredients List
- Milk
- Coconut Oil
- Cocoa Processed With Alkali
- Whole Milk
- Skimmed Milk
- Cocoa
- Soya Lecithin
- Graham Cracker Base
- Stabiliser
- Natural And Artificial Flavors And Annatto
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Dessert Solids
- Natural Marshmallow Variegate
- Milk Chocolate Sugar Wafers
- Sugar
- Wafer
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)