Beauvoords Bakhuis 11 Crêpes de Beauvoorde à la Bière
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 996kj (239 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 996kj (239 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 8 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6g |
| Saturated Fat | 5.4g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 64.28571428571429% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 5.4g |
| Score | 7 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 15g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Beauvoords Bakhuis Crêpes À L'ancienne (Similarity score: 11.31)
- Dovgan Plombir (Similarity score: 15.98)
- Ice Cream (Similarity score: 17.56)
- Häagen Dazs Milk & Creams Classic Milk Douceur De Lait (Similarity score: 17.88)
- Grandessa Stieleis Mandel (Similarity score: 19.48)
- Chilly Vanilly Bean Ice Cream (Similarity score: 20.25)
- Baskin Robbins Ice Cream (Similarity score: 20.38)
- Bontà Divina Bonta' Forêt Noire (2+1 Gratis) (Similarity score: 20.55)
- French Vanilla Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 20.81)
- Trio'politan Triple Chocolate Premium Ice Cream (Similarity score: 21.12)
- Cora Chocolat Noir (Similarity score: 21.53)
- Brividolcezza Profiteroles Scuro (Similarity score: 21.76)
- Waves Of Sweet Pineapple And Toasted Graham Cracker Swirls Mixed In A Tropical Coconut Rum Ice Cream, Beach Bum Coconut Rum (Similarity score: 22.16)
- Bonta',bontà Divina Forēt Noire (Similarity score: 22.21)
- Bonne Maman Tarte Au Citron Meringue (Similarity score: 22.28)
Ingredients List
- Milk
- Salt
- Wheat Flour
- Egg
- Sugar
- Butter
- Palm Oil
- Colza Oil
- Beer
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)