Rich milk chocolate ice cream perfectly paired with swirls of real peanut butter and milk chocolate peanut butter cups
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1180kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1180kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 7.27g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.27g |
| Saturated Fat | 8.18g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 8.2g |
| Score | 16 |
| Sodium | 164mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 164mg |
| Sugars | 24.55g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.55g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Beckon Ice Cream (Similarity score: 12.39)
- Ciao Bella Gelato Co Inc Graham Crackers, Gelato Squares (Similarity score: 14.94)
- Ben & Jerry's,unilever (Similarity score: 14.97)
- Glampfire Trail Mix Chocolate Ice Cream With Crunchy Pretzel Swirls, Marshmallow Swirls & Fudge Covered Almonds (Similarity score: 15.22)
- Casino Délices, Casino L'éblouissant Tiramisu Au Spéculoos Brisures De Spéculoos Pur Beurre (Similarity score: 15.41)
- Lakeview Farms Cheesecake (Similarity score: 15.43)
- Ice Cream (Similarity score: 15.57)
- Claim Jumper I Love Chocolate Cream Pie, 36 Oz (Similarity score: 17.61)
- Maison Trillaud Crêpe Au Rhum, Trillaud, 4 Pièces (Similarity score: 17.85)
- Franprix Tiramisu Au Spéculoos (Similarity score: 18.27)
- Alfa Greek Sweet Custard Filo Pie Bougatsa With Cream Vanilla (Similarity score: 20.08)
- United Dairy Farmers Peanut Butter Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 20.15)
- Mark And Spencer Very Berry Cheesecake (Similarity score: 20.37)
- Tillamookies Tillamook, Tillamookies, Gelato Sandwiches, Chocolate Hazelnut (Similarity score: 20.73)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Sugar
- Cream
- Peanut Butter
- Peanut Butter Cups
- Pasteurised Egg Yolk
- Cocoa Processed With Alkali
- Corn Syrup
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)