Glampfire trail mix chocolate ice cream with crunchy pretzel swirls, marshmallow swirls & fudge-covered almonds
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1184kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1184kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.35g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.35g |
| Saturated Fat | 7.97g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 52.36530880420499% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.4% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 15 |
| Sodium | 155mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 155mg |
| Sugars | 23.91g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 9.37)
- Ciao Bella Gelato Co Inc Graham Crackers, Gelato Squares (Similarity score: 9.85)
- Lakeview Farms Cheesecake (Similarity score: 10.24)
- Galup Torta Al Cioccolato (Similarity score: 11.25)
- Diamond Delights Ice Cream (Similarity score: 11.51)
- Häagen Dazs Triple Sensations (Similarity score: 12.95)
- Maison Trillaud Crêpe Au Rhum, Trillaud, 4 Pièces (Similarity score: 13.04)
- Ben & Jerry's,unilever (Similarity score: 14.09)
- Vanilla Ice Cream With Chocolate Sandwich Cookies & Chocolate Cookie Swirls, Vanilla (Similarity score: 14.82)
- Rich Milk Chocolate Ice Cream Perfectly Paired With Swirls Of Real Peanut Butter And Milk Chocolate Peanut Butter Cups (Similarity score: 15.22)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 15.22)
- Peanut Butter Belles Ice Cream, Peanut Butter Belles (Similarity score: 15.40)
- Claim Jumper I Love Chocolate Cream Pie, 36 Oz (Similarity score: 15.81)
- Mark And Spencer Very Berry Cheesecake (Similarity score: 16.66)
- Alfa Greek Sweet Custard Filo Pie Bougatsa With Cream Vanilla (Similarity score: 17.31)
Ingredients List
- Cream
- Corn Starch
- Almond
- Cane Sugar Syrup
- Coconut Oil
- Egg Yolk
- Salt
- Milkfat
- Cocoa
- Egg White
- Soya Lecithin
- Liquid Sugar
- Butteroil
- Vanilla Extract
- E412
- Tapioca Starch
- Natural Flavouring
- E440a
- Soya Oil
- E500ii
- E407
- Malted Barley
- Skimmed Milk
- Water
- Cocoa
- Corn Syrup
- Sugar
- Canola Oil
- Wheat Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)