Despar,Spar biscottotondo
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1230kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1230kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.9000000953674g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.9g |
| Saturated Fat | 7.5g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 77.31958914923136% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 77.3% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 16 |
| Sodium | 132mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 132mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Vanilla Flavored Reduced Fat Ice Cream Dipped In A Milk Chocolate Flavored Coating All Inside A Crunchy Sugar Big Cones (Similarity score: 13.85)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Chocolate Reduced Fat Ice Cream Dipped In A Milk Chocolate Flavored Coating All Inside A Crunchy Chocolate Sugar Cone, Chocolate (Similarity score: 14.11)
- Haagen Daz Haagen Dazs Caramel Cone Ice Cream (Similarity score: 15.70)
- Leader Price 4 Cônes Crème Brûlée (Similarity score: 17.57)
- Uncle Harry's Premium Ice Cream Cake (Similarity score: 20.77)
- Caramel Cone Ice Cream (Similarity score: 20.96)
- Big Swirls Vanilla Cone Ice Cream (Similarity score: 21.54)
- Casino Cornet Casino Caramel Bs (Similarity score: 22.59)
- Friendly's Friendly's, Ice Cream Cone, Vanilla Krunch (Similarity score: 22.92)
- Iceland Ice Cream Rool (Similarity score: 23.11)
- Lidl Les Surgelés Éclairs Café (Similarity score: 23.39)
- Rich Products Corp Creamy Vanilla Ice Cream, Rippled With Caramel & Crushed Praline Pecans, On A Fudge Topped Chocolate Cookie Crust, With Whipped Topping, Caramel Drizzle & Chocolate Flavored Drizzle Sundae Premium Ice Cream Cake, Caramel Turtle (Similarity score: 24.79)
- Great Value, Wal Mart Stores Inc Great Value, Ice Cream Sandwich, S'mores (Similarity score: 26.17)
- Eskigel 6 Coni Al Caffe (Similarity score: 26.26)
- Sundae Ice Cream Cone (Similarity score: 26.34)