It's Your Churn Cookies & cream premium ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.15g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 57.10306406685237% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 123mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 123mg |
| Sugars | 21.54g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Greenfield Ice Cream Llc Greenfield Ice Cream Company, Ice Cream, Salted Caramel (Similarity score: 9.49)
- Turkey Hill, Turkey Hill Dairy Inc Turkey Hill, Gelato Swirls, Premium Gelato, Caramel Peanut Butter (Similarity score: 9.76)
- La Menorquina Helado Choco Cookie (Similarity score: 10.05)
- River Valley Foods Inc Ice Cream (Similarity score: 10.55)
- Cookies & Cream (Similarity score: 10.62)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Cookies & Cream Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 10.76)
- Real Ice Cream Cookies 'n Cream (Similarity score: 11.31)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 12.07)
- Bande Flan (Similarity score: 12.37)
- Smorse (Similarity score: 12.52)
- S M Flickinger Co Inc Smooth & Creamy Ice Cream (Similarity score: 12.72)
- Coco Choco Nut Ice Cream (Similarity score: 13.09)
- Mayfield Select Ice Cream (Similarity score: 13.33)
- Ice Cream (Similarity score: 13.47)
- Raspberry Cheesecake Ice Cream, Raspberry Cheesecake (Similarity score: 13.63)
Ingredients List
- Milkfat
- E471
- E412
- E516
- E410
- E160b
- E407
- E150a
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- Cookies
- Sugar
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Whey
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)