Broccoli salad
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1017kj (244 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1017kj (244 calories/kcal) |
| Fiber | 2.1 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 10 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 2.86g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.86g |
| Saturated Fat | 3.21g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 17.97312430011198% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18% |
| Saturated Fat Value | 3.2g |
| Score | 6 |
| Sodium | 193mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 193mg |
| Sugars | 8.57g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 8.57g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nat & Vie,marque Repère Panés Gourmands Recette Libanaise (Similarity score: 20.91)
- White Buffalo Llc Honey Cookies, Maple Pecan (Similarity score: 20.94)
- Nut Balls (Similarity score: 23.79)
- Harvest Basket Curlies (Similarity score: 24.94)
- Harvest Basket Curly Fries (Similarity score: 25.61)
- Findus Dagens,findus Findus Dagens Fish & Chips (Similarity score: 26.32)
- Lance Cookie Sandwiches Peanut Butter Nekot (Similarity score: 26.80)
- Veritas Vburger Tofu Con Espinacas (Similarity score: 27.44)
- Auchan Empanados Con Bulgur (Similarity score: 27.53)
- Auchan Panés Gourmands Façon Libanaise (Similarity score: 27.53)
- Mc Cain Frit'up (Similarity score: 27.74)
- Mccain Frit'up (Similarity score: 27.74)
- Crustarmor Rillettes De Sardine À La Créole (Similarity score: 28.03)
- On Vous Veut Du Bien,food Lion Sandwich Jambon Fumé Parmesan (Similarity score: 28.13)
- Frankly Fresh Artisan Style Chunky Potato Salad (Similarity score: 28.25)
Ingredients List
- Broccoli
- White Vinegar
- Mayonnaise
- Dried Cranberries
- Sugar
- Red Onion
- Raisin
- Carrot
- Sunflower Seed
- Bacon Topping
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)