On Vous Veut du Bien,Food Lion Sandwich Jambon fumé Parmesan
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1025kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1025kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 20 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 20 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.6g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.6g |
| Saturated Fat | 3.6g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 27.480916030534353% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 27.5% |
| Saturated Fat Value | 3.6g |
| Score | 3 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 2.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Le Gaulois Rôti De Chapon Farci Aux Cèpes (Similarity score: 21.10)
- Nat & Vie,marque Repère Panés Gourmands Recette Libanaise (Similarity score: 23.40)
- Tahini Seasoned Beef And Feta Burrito (Similarity score: 27.16)
- Broccoli Salad (Similarity score: 28.13)
- Meal Mart Meal Mart, Turkey Pot Pie (Similarity score: 29.27)
- Meal Mart Meal Mart, Chicken Pot Pie (Similarity score: 29.27)
- Auchan Empanados Con Bulgur (Similarity score: 30.52)
- Auchan Panés Gourmands Façon Libanaise (Similarity score: 30.52)
- Nut Balls (Similarity score: 32.71)
- Le Trésor Des Dieux Maquereaux Grillés (Similarity score: 33.22)
- Nathan's Famous Beef Franks In A Blanket (Similarity score: 33.36)
- Coquelicot Provence Ravioli Tofu Basilic (Similarity score: 33.92)
- Yankees Beef Cocktail Franks Wrapped In Puff Pastry (Similarity score: 34.18)
- Veritas Vburger Tofu Con Espinacas (Similarity score: 35.15)
- Fish 4 Ever, Waitrose Pitted Green Olives (Similarity score: 35.33)
Ingredients List
- Modified Starch
- Harissa
- Salt
- Vegetable Blend
- Superior Cooked Ham
- Parmesan
- Butter
- Rocket
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)