Rocky road rich chocolate ice cream with delicious chocolate covered almonds and a creamy marshmallow swirl, rocky road
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.49g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.49g |
| Saturated Fat | 5.22g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 58.258928571428555% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 5.2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 97mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 97mg |
| Sugars | 23.88g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.88g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 8.31)
- Cinnamon Flavored Ice Cream (Similarity score: 8.71)
- Denali Original Moose Tracks Premium Ice Cream, Denali "original" Moose Tracks (Similarity score: 9.35)
- Cookies & Cream Flavored Premium Ice Cream With Chocolate Flavored Sandwich Cookie Pieces, Cookies & Cream (Similarity score: 9.84)
- Blue Bunny Blue Bunny, Premium Ice Cream, Homemade Turtle Sundae (Similarity score: 9.96)
- Toft's, Toft Dairy Inc Toft's, Ice Cream, Campfire S'mores (Similarity score: 9.99)
- Kroger Kroger, Deluxe Ice Cream, S'mores (Similarity score: 9.99)
- Lactaid, Mcneil Nutritionals Llc Cookie & Cream Ice Cream (Similarity score: 10.20)
- Rocky Road Ice Cream (Similarity score: 10.27)
- Chocolate Cinnamon & Fudge Ice Cream, Chocolate Cinnamon & Fudge (Similarity score: 10.68)
- Southern Caramel Crunch Premium Ice Cream (Similarity score: 11.24)
- Cookie Dough Premium Ice Cream (Similarity score: 11.32)
- Super Premium Ice Cream (Similarity score: 11.59)
- Cadbury Flake Chocolate Dessert (Similarity score: 12.44)
- Caramel Cone Twist Vanilla Flavored Ice Cream Swirled With Caramel And Chocolate Covered Cone Pieces, Caramel Cone Twist (Similarity score: 12.68)
Ingredients List
- Milk
- Cocoa
- Skimmed Milk
- Stabiliser
- Cream
- Marshmallow
- Sugar
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Chocolate Fudge Almonds
- Whey
- Dairy Solids
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)