Denali original moose tracks premium ice cream, denali "original" moose tracks
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.23g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.23g |
| Saturated Fat | 8.45g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 60.01420454545454% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 8.5g |
| Score | 15 |
| Sodium | 99mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 99mg |
| Sugars | 21.13g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.13g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Super Premium Ice Cream (Similarity score: 3.99)
- Cookies & Cream Flavored Premium Ice Cream With Chocolate Flavored Sandwich Cookie Pieces, Cookies & Cream (Similarity score: 5.93)
- Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 6.66)
- Cinnamon Flavored Ice Cream (Similarity score: 6.68)
- Cadbury Flake Chocolate Dessert (Similarity score: 8.19)
- Kroger Kroger, Deluxe Ice Cream, S'mores (Similarity score: 8.40)
- Toft's, Toft Dairy Inc Toft's, Ice Cream, Campfire S'mores (Similarity score: 8.40)
- Caramel Cone Twist Vanilla Flavored Ice Cream Swirled With Caramel And Chocolate Covered Cone Pieces, Caramel Cone Twist (Similarity score: 8.63)
- Rocky Road Rich Chocolate Ice Cream With Delicious Chocolate Covered Almonds And A Creamy Marshmallow Swirl, Rocky Road (Similarity score: 9.35)
- Chocolate Cinnamon & Fudge Ice Cream, Chocolate Cinnamon & Fudge (Similarity score: 10.38)
- Cookie Dough Premium Ice Cream (Similarity score: 11.25)
- Lactaid, Mcneil Nutritionals Llc Cookie & Cream Ice Cream (Similarity score: 12.11)
- Southern Caramel Crunch Premium Ice Cream (Similarity score: 12.97)
- Caramel Coyote Premium Ice Cream, Caramel Coyote (Similarity score: 13.09)
- English Toffee Caramel Premium Ice Cream, English Toffee Caramel (Similarity score: 13.30)
Ingredients List
- Milkfat
- E412
- E466
- E407
- Natural And Artificial Flavor And Vegetable Annatto Color
- Skimmed Milk
- Sugar
- Corn Syrup
- Fudge Sauce
- Peanut Butter Cups
- Whey
- Stabilized And Emulsified By Propylene Glycol Monoester
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)