Lidl,Milbona Toffee Cheesecakes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1207kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1207.0kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 5.3g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 45.689655172413794% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.7% |
| Saturated Fat Value | 5.3g |
| Score | 11 |
| Sodium | 88.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 88.0mg |
| Sugars | 20.1g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolate Eclair Creamy Center In Vanilla Ice Cream Coated With Cake Crunch Bars, Chocolate Eclair (Similarity score: 7.67)
- Custard Chocolate Cake (Similarity score: 8.56)
- Moose Tracks Ice Cream (Similarity score: 13.52)
- Safeway Select, Premium Ice Cream, Denali Extreme Moose Trackers (Similarity score: 14.03)
- More Nutrition Chunky Flavour White Choc Coconut (Similarity score: 14.12)
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Cookie Core, Ice Cream, Spectacular Speculoos (Similarity score: 17.10)
- Ice Cream (Similarity score: 18.35)
- 2nd St Creamery Cookie Dough Flavored Ice Cream With Cookie Dough Swirls And Chunks Of Chocolate And Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 18.46)
- Ice Cream (Similarity score: 19.27)
- Organic Chocolate Ice Cream Peanut Butter Cup (Similarity score: 19.28)
- Country Dairy Chocolate Ice Cream With Brownie Pieces & A Fudge Swirl (Similarity score: 19.38)
- Cake Flavored Ice Cream With Cake Pieces, Frosting Bits And A Candy Confetti Ribbon (Similarity score: 19.48)
- Ben & Jerry's,unilever Ben & Jerry's Glace Pot Raspberry Cheesecake (Similarity score: 21.47)
- More Nutrition Chunky Flavour Bananarama (Similarity score: 23.14)
- Gutbio Pastel De Queso Vainilla Bourbon (Similarity score: 23.20)
Ingredients List
- Cheesecake
- Toffee Topping
- Biscuit Base
- Milk Chocolate Curls
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)