Black cherry pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1063kj (255 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1063kj (255 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 8.333333333333334 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 8.3 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.17g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.17g |
| Saturated Fat | 5.07g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 5.1g |
| Score | 12 |
| Sodium | 94mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 94mg |
| Sugars | 21.01g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Caramel Ice Cream With A Sea Salt Caramel Swirl Between Artificially Flavored Vanilla Wafers Sandwiches, Sea Salt Caramel (Similarity score: 12.93)
- Food Club Denali, Vanilla Premium Ice Cream Loaded With Brownie Bits & Swirled With Bear Foot Fudge, Bear Foot Brownie (Similarity score: 13.55)
- Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 13.75)
- Sunnyside Farms Rocky Road Premium Ice Cream (Similarity score: 13.75)
- Dean Foods Company Pet, Limited Edition Home Made Style Ice Cream, Mississippi Mud Pie (Similarity score: 14.88)
- Good & Delish Ice Cream (Similarity score: 15.10)
- De Good & Lish Homestyle Ice Cream (Similarity score: 15.10)
- Hazelnut Amaretto Biscotti Rich Chocolate Hazelnut Flavored Ice Cream Swirled With Amaretto Flavored Cookie Crumbles And Dark Chocolate Flakes, Hazelnut Amaretto Biscotti (Similarity score: 15.40)
- Häagen Dazs Crème Glacée Chocolate, Pralines & Caramel (Similarity score: 15.85)
- Ben & Jerry's The Tonight Dough, Ice Cream (Similarity score: 16.55)
- Eclair Chocolat (Similarity score: 16.93)
- America's Choice, The Great Atlantic & Pacific Tea Company Inc America's Choice, Chocolate Ice Cream (Similarity score: 17.40)
- Lactaid Lactaid, Ice Cream, Berry Chocolate Crumble (Similarity score: 17.72)
- Ice Cream (Similarity score: 17.72)
- Tarte Myrtilles (Similarity score: 17.92)
Ingredients List
- Cherry
- Salt
- Imitation Almond Extract
- Skimmed Milk Powder
- Wheat Flour
- Sugar
- Water
- Palm Oil
- Butter
- Modified Starch
- Vinegar
- Egg White
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)