becel Becel light
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1172kj (281 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1172kj (281 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.5g |
| Saturated Fat | 6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 6g |
| Score | 11 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 7.5g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 7.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nature's Promise Organic Traditional Hummus (Similarity score: 12.69)
- Becel Becel Light (Similarity score: 13.67)
- Auchan Filets De Poulet (Similarity score: 20.74)
- P&w Burger Dressing (Similarity score: 21.31)
- Brioche (Similarity score: 21.82)
- Skandinavic's Remoulade, Original Dänisch (Similarity score: 22.83)
- Skandinavic's Salsa Danesa Para Hamburguesas (Similarity score: 22.83)
- Vitam Bouillon Claire Avec Levure (Similarity score: 24.00)
- 6 Crêpes De Froment (Similarity score: 24.66)
- Multigrain (Similarity score: 27.15)
- Gourmet,aldi Fagottini, Paradicsommal És Fokhagymával (Similarity score: 27.86)
- Taverna Bio Classic Hummus (Similarity score: 27.86)
- Éclair Café (Similarity score: 28.34)
- Hummus & Crackers Lunch Kit (Similarity score: 28.50)
- P&w Remoulade Dänischer Art (Similarity score: 28.67)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)