Essential Waitrose Limoncello Dessert
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 962kj (230 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 962kj (230 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 3.9g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 3.7g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 45.121951219512205% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.1% |
| Saturated Fat Value | 3.7g |
| Score | 6 |
| Sodium | 88mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 88mg |
| Sugars | 21.3g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Best Choice Butter Pecan Premium Ice Cream (Similarity score: 13.23)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 13.78)
- Centrella Premium Ice Cream (Similarity score: 14.56)
- Food Club Buttery Pecan Premium Ice Cream With Crunchy Chopped Pecans, Butter Pecan (Similarity score: 14.93)
- Umpqua Dairy Products Co Ice Cream (Similarity score: 15.07)
- Market Pantry Rock Road Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 17.27)
- Yarnell's Premium Ice Cream (Similarity score: 17.74)
- Premium Cookie Dough Flavored Ice Cream With Chocolate Chips And Cookie Dough, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 17.78)
- Zeppole Di San Giuseppe (Similarity score: 18.36)
- Rockin' Rocky Road Marshmallow And Fudge Swirls, Chocolate Flavored Dipped Almonds Premium Ice Cream, Rockin' Rocky Road (Similarity score: 18.84)
- Premium Butter Pecan Ice Cream With Roasted Pecans, Butter Pecan (Similarity score: 18.94)
- Nutterfluffer Peanut Butter Gelato Marshmallow Swirl Pound Cake, Nutterfluffer (Similarity score: 19.00)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Cherrific Cheesecake Premium Ice Cream, Cherrific Cheesecake (Similarity score: 19.04)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream (Similarity score: 19.45)
- Food Lion Premium Ice Cream (Similarity score: 19.67)